Tu esi šeit
Sākums > Latvijā > Dzērienu ražotāji atbalstīs tukšās taras nodošanu

Dzērienu ražotāji atbalstīs tukšās taras nodošanu

Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācija, Bezalkoholisko dzērienu uzņēmumu asociācija, Alus darītāju savienība un Alus darītāju asociācija visas dzērienu nozares vārdā vienojušās par mērķtiecīgu sadarbību un finansiālo gatavību depozīta sistēmas ieviešanai.

Ražotāji apņemas ne tikai finansiāli atbalstīt depozīta sistēmas ieviešanu Latvijā, bet nodrošināt tās darbību, uzturēt ciešu sadarbību starp ražotājiem un mazumtirgotājiem. Pašreizējā apsaimniekošanas sistēma nespēj nodrošināt ražotāju iepakojuma savākšanu.

Neko nedarot, draudēs sods

“Bez mazumtirgotājiem [depozīta sistēmu] ieviest tikai ražotājiem nebūtu pareizi, jo tirgotāji iepakojumā pārdod vienreizējās dzērienu pudeles, viņi ir importētāji, tāpēc šim segmentam arī jābūt pārklātam,” pauž Pārtikas uzņēmumu federācijas padomes priekšsēdētāja Ināra Šure.

Šure uzsver, ka depozīta sistēma ir vienīgais līdz šim pierādītais veids, kas ļauj sasniegt Eiropas Savienības izvirzītos iepakojuma savākšanas mērķus, tostarp Vienreizlietojamo plastmasas izstrādājumu direktīvas noteikto, ka līdz 2025. gadam dalībvalstīm nepieciešams savākt un atkārtotai pārstrādei nodot 77%, bet līdz 2029. gadam – 90% vienreiz lietojamo plastmasas pudeļu ar vāciņiem.

Nesasniedzot to, Latvijai draud soda sankcijas 90 līdz 100 miljonu eiro apmērā. Šure norāda, ka salīdzinājumā ar citām sistēmām depozīta priekšrocības ir finansiālā motivācija.

Citās valstīs veiksmīga pieredze

Šāda sistēma veiksmīgi darbojas desmit Eiropas valstīs, tostarp Skandināvijā, Nīderlandē, Vācijā, Lietuvā, Igaunijā. To plāno ieviest arī citas valstīs, piemēram, līdz 2020. gadam Malta, līdz 2022. gadam – Portugāle, Rumānija un Slovākija.
Arī Latvijas valsts mežu Komunikācijas daļas vadītājs Tomass Kotovičs atgādina citu valstu pieredzi, kas liecina, ka depozīta sistēma ir efektīva tieši dabā izmesto pudeļu un skārdeņu apmēra samazināšanai.

Ik gadu no mūsu valsts mežos savākto atkritumu tilpuma 70% atkritumu veido tukšas PET pudeles un skārdenes. Taču mežos atrodami tikai 10% stikla pudeļu, jo lielāko daļu nodod par nelielu atlīdzību.

Solīti desmit centi par bundžu

Saeima turpina veidot grozījumus Iepakojuma likumā, kas paredz ieviest depozīta sistēmu dzērienu iepakojumiem. Iecerēts, ka pircējs samaksās preces cenu un depozīta maksu, kas atsevišķi norādīta cenu zīmē. Tukšās taras jeb iepakojuma pieņēmēji depozīta maksu atmaksās vai izsniegs čeku, kurā norādīta summa, par kuru varēs atkal iepirkties.

Iepriekšējais vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards solīja desmit centu par vienu iepakojuma vienību.

BNP

Atbildēt

Top
×

Pievienojies mūsu Facebook lapai!

error: Content is protected !!