Tu esi šeit
Sākums > Nebūšanas > Manipulēt ar cilvēkiem internetā var vairākos veidos

Manipulēt ar cilvēkiem internetā var vairākos veidos

Mūsdienu informācijas telpā internetā ir izkristalizējusies jauna problēma – makro ietekmēšana. Tās ietvaros nenotiek centieni manipulēt ar pašu informāciju, bet gan ar to saistītajām lietām, intervijā portālam, kura norisinājās NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra (StratCom) konferencē «Emerging Trends in Social Media» pavēstīja centra pētnieks Sebastians Bejs.

Lai saprastu, kas ar to tiek domāts, Bejs sniedz piemēru.

«Interneta lapās ārpus mediju vides esošiem cilvēkiem ir iespējams nopirkt mākslīgus skatījumus konkrētiem rakstiem, lai ziņu redaktoram rastos priekšstats, ka šie raksti lasītājiem ir svarīgāki par citiem.

Līdz ar to tie ziņu lapās tiks izcelti vairāk. Līdzīga situācija ir novērojama arī ar video koplietošanas vietni Youtube. Tajā tiek mākslīgi pirkti skatījumi, lai konkrēti video tiktu vairāk ieteikti lapas apmeklētājam,» apgalvo Bejs. Papildu problēma rodas arī tad, kad informācijas satura veidotāji domā par jaunu materiālu veidošanu. Tie ņem vērā to, kas iepriekš piesaistīja lielu uzmanību, un var izvēlēties veidot līdzīgus materiālus. Visbeidzot, ja informācijas patērētājs sāk aktīvi spiest uz konkrēta satura rakstiem, tad interneta algoritms ieteiks citu līdzīga satura rakstu. Tādā veidā daudzi cilvēki ir radikalizējušies, saka Bejs.

Šāda stratēģija rada būtisku efektu – cilvēkiem patiesi sāk šķist, ka šie finansētie raksti un/vai video ir svarīgi.

Rezultātā, tie sāk piesaistīt arī reālos apmeklētājus un trešās personas vēlamā informācija tiek nodota salīdzinoši lielam cilvēku skaitam, norāda pētnieks.

Šāda ietekmēšanas pieeja esot efektīva arī tādēļ, ka to ir ļoti grūti pamanīt. Salīdzinājumā ar citu populāru domas ietekmēšanas metodi – komentāriem – šos viltus skatījumus nav iespējams identificēt ar vienkāršu aplūkošanu.

Atbildot uz jautājumu par spēlētājiem, kuri būtu ieinteresēti šādu stratēģiju izmantot, Bejs saka, ka tos esot ārkārtīgi grūti identificēt. «Mēs gan esam identificējuši vairākas kompānijas, kuras šādus ietekmēšanas pakalpojumus piedāvā. Vairāk nekā 350 no tām atrodas Krievijā, bet daudzas ir arī Vācijā. Turklāt vairākās Vācijas kompānijās strādā vairāk par 10 šāda pakalpojuma pārdevējiem,» saka eksperts. Vienlaikus Bejs apgalvo, ka to klienti nav tikai politisku ziņu izplatītāji. Mārketinga industrijā strādājošie var vēlēties izmantot to pakalpojumus, lai liktu izskatīties, ka to veidotās reklāmas ir sasniegušas daudz plašāku auditoriju. Tāpat informācijas manipulētāji var būt interesanti uzņēmējiem. Piemēram, viesnīcu īpašniekiem ir svarīgi, lai tādās vietnēs kā hotels.com to produktiem būtu augstāks vidējais reitings no ceļotāju atsauksmēm. Šajā kontekstā makro ietekmēšana iet roku rokā ar konkrēta viedokļa komentāru izplatīšanu.

Raksts turpinās nākamajā lapā!

BNP

Atbildēt

Top
×

Pievienojies mūsu Facebook lapai!

error: Content is protected !!