Tu esi šeit
Sākums > Jaunākās ziņas > Ekonomisti: šogad vidējā bruto darba samaksa var pietuvoties 1100 eiro

Ekonomisti: šogad vidējā bruto darba samaksa var pietuvoties 1100 eiro

2018. gadā mēneša vidējā bruto darba samaksa valstī par pilnas slodzes darbu bija 1004 eiro, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. Ekonomisti vērtē, ka šogad algas pieaugums būs nedaudz mazāks un varētu būt 7-8% robežās.

“2018. gadā bruto darba samaksa pārsniedza zīmīgo 1000 eiro atzīmi un veidoja 1004 eiro. Gada laikā tā kāpusi par 8,4% jeb 78 eiro. Turklāt pieaugums bija vērojams visās jomās. Pozitīvo virzību dažādās atalgojumu grupās apliecina arī bruto darba samaksas mediānas kāpums par 9,5%, kas pērn veidoja 774 eiro,” norāda “SEB bankas” ekonomists Dainis Gašpuitis.

Straujākais algu pieaugums bijis veselības un sociālās aprūpes jomā, kur algu kāpums pārsniedzis 15% atzīmi. Latvijas Bankas ekonomiste Anete Migale teic, ka šāds algu kāpums bija iespējams, jo daļa veselības nozares papildu finansējuma tika novirzīta darba samaksas palielināšanai. Līdz ar to jomas vidējais atalgojums pietuvojies vidējai algai valstī, bet situācija veselības aizsardzībā un sociālajā aprūpē krasi atšķiras. Veselības aizsardzībā jau sasniegts vidējās algas līmenis, kamēr sociālajā aprūpē vēl tāls ceļš ejams.

Nākotne ir neprognozējama, taču “Luminor” bankas ekonomists Pēteris Strautiņš vērtē, ka 2019. gadā bruto algas augs nedaudz lēnāk nekā pērn, kāpums varētu būt 7-8% robežās. Pakāpeniski palēnināsies IKP kāpums, turklāt darba devējiem būs grūti strauji palielināt savu daļu kopējos ienākumos, kā tas ir noticis pēckrīzes periodā.

“Swedbank” vecākā ekonomiste Agnese Buceniece skaidro, ka algu kāpumu turpinās veicināt darbaspēka trūkums, taču pieaugums būs nedaudz lēnāks nekā pērn, jo izzudīs minimālās algas celšanas efekts. Algu kāpums uzlabos iedzīvotāju finanšu situāciju un veicinās mājsaimniecību patēriņa pieaugumu, kas šogad būs galvenais ekonomikas izaugsmes virzītājs. Uzņēmējiem būs aizvien vairāk jādomā ne tikai par to, kā atrast un noturēt darbiniekus, bet arī par to, kā uzlabot efektivitāti, kur investēt, lai varētu tikt galā ar augošajām darbaspēka izmaksām.

BNP

Atbildēt

Top
×

Pievienojies mūsu Facebook lapai!

error: Content is protected !!